Projekt Interreg
Vďaka projektu Interreg dokážeme priblížiť ľuďom informácie o histórii, koreňoch a množstvo zaujímavostí týkajúcich sa obce Spišská Teplica.
Cisterciáni pod Tatrami – spoločné korene a spoločná budúcnosť Szafliar a Spišskej Teplice
Obec Spišská Teplica je partnerom projektu „Cisterciáni pod Tatrami – spoločné korene a spoločná budúcnosť Szafliar a Spišskej Teplice”, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
PARTNERI PROJEKTU:
Gmina Szaflary (Vedúci partner) www.szaflary.pl
Obec Spišská Teplica www.obecspisskateplica.sk
Opis projektu
Obec Szaflary a obec Spišská Teplica spoločne pripravili projekt, ktorý umožnia zachrániť, sprístupniť a priblížiť obyvateľom a turistom zabudnuté a málo známe dedičstvo týchto oboch obcí, akým sú stredoveké dejiny cisterciánov. Partnermi vybrané aktivity súčasne umožnia postarať sa o udržateľnosť tohto dedičstva v materiálnom (obnovenie historických objektov), ale aj nemateriálnom aspekte (informačné aktivity a podujatia). Unikátnosť tejto problematiky v spojení s komplexnými investičnými a mäkkými aktivitami umožní zatraktívniť pohraničie a vytvoriť originálnu ponuku pre obyvateľov a turistov, ktorí ocenia hodnotu kultúrneho dedičstva podtatranských obcí.
Investície sa sústreďujú na ochranu a renováciu pamiatkových objektov. V Spišskej Teplici bude reštaurovaná stará budova pri historickom kostole zo 14. storočia, v ktorom vznikne múzeum s expozíciami a miesto organizovania tvorivých dielní a stretnutí. Prostredie tejto pamiatky bude upravené – vznikne park, záhrada a kalvária v cisterciánskom štýle. Vzniknú informačné tabule o kultúrnom a prírodnom dedičstve v najdôležitejších miestach v obci. Reštaurátorské práce budú tiež realizované v prípade 30 barokových sôch objavených v lete tohto roku. V obci Szaflary bude obnovená historická budova vikára pri kostole zo 14. storočia, v której vznikne pracovňa tradícií a dedičstva poskytujúca priestor pre tvorivé dielne, vzdelávacie aktivity, prezentácie, výstavy, prednášky o dejinách, areál v jej blízkosti bude upravený a tiež bude tvoriť prvok objektu kultúrneho dedičstva. Vznikne tam historicko-prírodný park, ktorého návrh, realizácia a zariadenie budú nadväzovať na cisterciánske záhrady, ale v modernej forme bude ukazovať a prezentovať kultúrne a historické dedičstvo (tabule, slnečné hodiny, záhradné jazierka, laserová fontána s možnosťou 3D projekcie, rastliny, drevené prvky). Investičné aktivity budú sprevádzané rôznorodými propagačnými a informačnými podujatiami. Naplánované praktické tvorivé dielne vo vytvorených pracovniach a v múzeu, podujatia v plenéri, seminár, informačné a vedecké publikácie budú mať široký rozsah
ÚLOHY OBCE SPIŠSKÁ TEPLICA
1) Spoločné korene – dejiny, kultúra a príroda obce Szaflary a obce Spišská Teplica s cisterciánmi v pozadí
V Spišskej Teplici budú komplexne renovované pamiatkové a historické objekty v centre tejto obce z 13. storočia. Stará budova pri kostole z 14. storočia bude obnovená a bude v nej vytvorené múzeum prezentujúce kultúrne a historické dedičstvo obce v kontexte cisterciánov. Bude to tiež miesto realizácie výstav, stretnutí, tvorivých dielní a šírenia poznatkov o dedičstve. V tesnej blízkosti bude upravený areál okolo týchto historických objektov – v nadväznosti na cisterciánske tradície, dejiny a kultúru obce vznikne park a záhrada. Bude tiež realizovaná drevená kalvária v cisterciánskom štýle vedúca z obce a najdôležitejšie objekty a kultúrne aj prírodné atrakcie budú označené informačnými tabuľami. S cieľom podporiť historický význam týchto prác vykoná obec Spišská Teplica reštaurátorské práce pri 30 barokových sochách, ktoré boli objavené v 2017 roku a po vykonaní týchto prác budú sprístupnené verejnosti v starom kostole v centre obce.
2) Spoločná budúcnosť – budujeme našu identitu spoznávaním dedičstva cisterciánov v obci Szaflary a obci Spišská Teplica
Obec Spišská Teplica bude realizovať na slovenskej strane aktivity komplementárne k aktivitám poľského partnera. Vo výsledku prieskumu v archívoch a práce tímu autorov vznikne vedecká publikácia o cisterciánoch a o dejinách obce. Obyvatelia a turisti a zástupcovia partnera za zúčastnia na plenérových podujatiach organizovaných v revitalizovanom parku a záhradách – bude to stredoveký teplický jarmok a historická divadelná hra. Je tiež naplánovaný cyklus 14 tvorivých dielní v múzeu rekonštruovanom v rámci úlohy č. 1, počas ktorých deti, mládež a dospelí sa budú môcť oboznámiť o. i. s ručnou výrobou papiera, vyrábaním mincí manuálnou metódou, čiže s tou činnosťou, ktorej sa venovali cisterciáni. Na fasáde múzea budú vytvorené reliéfnou metódou umelecké vyobrazenia najdôležitejších udalostí z dejín obce a cisterciánov. Tieto aktivity doplní digitalizácia pamiatkovej knihy obce, vďaka čomu bude tento prameň sprístupnený verejnosti.
CIELE PROJEKTU
Hlavný cieľ projektu
Trvalo udržateľné využitie spoločných prvkov dedičstva cisterciánov v obci Szaflary a obci Spišská Teplica vďaka ich obnoveniu a sprístupneniu obyvateľom a turistom.
Špecifické ciele projektu
Zachovanie unikátnych objektov kultúrneho a historického dedičstva v obcy Szaflary a Spišská Teplica
Zatraktívnenie pohraničia vďaka vytvoreniu novej ponuky trávenia voľného času
Obnovenie pamäti a šírenie poznatkov o spoločnom dedičstve cisterciánov v oboch partnerských obci
Projekt bol schválený v roku 2018. Zmluva o poskytnutí finančného príspevku bola uzavretá dňa 15. 2. 2022.